(براساس شکل سمعک)

انواع سمعک

  • ما در این قسمت انواع سمعک بر اساس شکل آن ها را برای مطالعه شما قرار می دهیم
 •  
 • انواع سمعک

  .

 • سمعک های داخل گوشی

 • سمعک پشت گوشی

 • سمعک استخوانی

 

 

سمعک های داخل گوشی

سمعک های داخل گوشی نیز بر اساس اندازه و قدرت در دسته بندی های زیر قرار میگیرند.

سمعک های نامریی (iic):

سمعک های نامریی یکی از محبوب ترین سمعک های حال حاضر در دنیا هستند که به دلیل شکل و اندازه بسیار کوچک سمعک های نامریی بسیار مورد پسند افراد با افت شنوایی قرار میگیرد که در ادامه مقاله در مورد سمعک های نامریی بیشتر توضیح خواهیم داد.

سمعک های داخل گوشی

نوع دیگری از سمعک های که در داخل گوش قرار میگیرد و طرفداران بسیار زیادی دارد سمعک های داخل گوشی هستند که اندازه کوچک این سمعک ها و همینطور کارایی بیشتر در افت های شنوایی زیاد به علت قوی بودن نسبت به سمعک های نامریی براحتی برای بسیاری از افراد کم شنوا تجویز می شوند.

سمعک های داخل کانال

در نوع بزرگتز و قوی تر سمعک های داخل گوشی میتوان از سمعک های داخل کانال نام برد که برای افرادی مسن به دلیل بزرگ بودن اندازه سمعک نسبت به انواع دیگر و همچنین قدرت بالای سمعک برای پوشش افت های بیشتر از سمعک های داخل کانال تجویز میشود.

 

سمعک های پشت گوشی

نوع دیگری از سمعک ها وجود دارد که بدنه ی سمعک در پشت لاله گوش قرار میگیرد و صدا تقویت شده از طریق تیوب وارد مجرای شنوایی می شود

سمعک های پشت گوشی معمول :

شاید وقتی از سمعک صحبت می شود اولین چیزی که به ذهن شما می اید از لحاظ شکلی این مدل از سمعک ها میباشد که بدنه اصلی سمعک در پشت گوش قرار میگیرد و صدای سمعک با یک تیوب و قالب به داخل گوش انتقال داده می شود.البته سمعک های پشت گوشی بر اساس میزان افت شنوایی در اندازه های مختلف موجود هستند.و برای انواع افت های شنوایی خفیف تا عمیق می توان این مدل از سمعک ها را تجویز کرد.

سمعک های OPEN:

نوع دیگری از سمعک های پشت گوشی از لحاظ کارکرد شبیه به رده اول می باشد با این تفاوت تیوب این سمعک ها نازکتر و برای افت های شنوایی خفیف تا متوسط تجویز میشوند و قدرت کمتر دارند و معمولا برای افرادی که پارگی پرده گوش همراه با ترشح زیاد دارند توصیه می شود از این سمعک ها استفاده کنند

سمعک های RIC

از انواع سمعک های پشت گوشی میتوان به سمعک RIC اشاره کرد که با توجه به اندازه کوچک این سمعک و شفافیت صدای بالای سمعک های RIC نسبت به رده های قبلی بسیار مورد توجه افراد دارای کم شنوایی قرار میگیرند.همچنین مقدار پوشش این سمعک ها برای افت های شنوایی خفیف تا شدید می باشد.
سمعک های RIC به این دلیل که سمعک کوچک در پشت گوش قرار میگرد و رسیور سمعک داخل گانال گوش گذاشته میشود سمعک رسیور در داخل کانال نامیده میشود

 

سمعک های استخوانی

دو مدل از سمعک های استخوانی که معمولا برای بیماران با افت ها شنوایی خاص تجویز می شود سمعک های استخوانی هستند که فرد دچار مشکل شنوایی معمولا افت شنوایی انتقالی دارد و مشکل شنوایی یا درگوش خارجی و یا گوش میانی است مانند کوچک بودن مجرای شنوایی یا عدم تشکیل لاله و ناهنجاری های شبیه به آن ها.

قیمت سمعک های استخوانی در ایران از 4 میلیون شروع می شود.

معمولا افرادی که راه انتقال صدا از طریق استخوان مشکلی ندراند کاندید استفاده از این نوع سمعک ها می باشند به این صورت که صدای برخلاف سمعک های دیگر از راه مجرای شنوایی انتقال داده نمی شود و به وسیله ارتعاش استخوان ماستویید ما صدا را می توانیم دریافت کنیم.

انواع سمعک های استخوانی :

 • سمعک های تل باند :

نوعی از سمعک های استخوان های استخوانی می باشد که معمولا در برای کودکانی که به صورت مادرزادی لاله گوش تشکیل نشده باشد و همچنین ناهنجاری های در گوش خارجی وجود داشته باشد توصیه و استفاده می شود.

سمعک های تل باند یا با تل فلزی و یا با با تل های کشی برای افراد کم شنوا تجویز می شود و دور سر فرد کم شنوا به این صورت که در شکل زیر مشاهده میکنید قرار میگیرد.

 • سمعک های عینکی:

نوع دیگری از سمعک های استخوان که معمولا برای بزرگسالان با لاله گوش سالم توصیه می شود سمعک های عینکی میباشندکه سمعک به صورت کاملا مخفی در دسته عینک قرار میگیرد و از طریق ایجاد لرزش در استخوان ماستویید صدا به حلزون شنوایی انتقال داده می شود.

کاندیداتوری سمعک های استخوانی به نظر متخصص شنوایی و ادیولوژیست شما بستگی دارد و انتخاب برند و نوع سمعک بر حسب تجربه ایشان در این زمینه می باشد

معمولا در ایران ئو نوع برند معروف از سمعک های اتریشی سمعک های استخوانی را موجو دارند و شما به راحتی برای خرید سمعک های استخوانی میتوانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید تا مشاوره لازم را کسب کنید.

 

 • افت شنوایی و اشکال مختلف سمعک

معمولا افرادی که دچار افت شنوایی می شوند در وهله اول تمایل دارند سمعک آن ها نامریی باشد اما انتخاب شکل سمعک تا حدودی به افت شنوایی شما بستگی دارد که در افت های شنوایی شدید و عمیق بیشتر از سمعک های پشت گوشی استفاده می شود.

 • اندازه سمعک های داخل گوشی

اندازه سمعک های پشت گوشی به مقدار افت شنوایی شما و همچنین سمعک های داخل گوشی علاوه بر افت شنوایی به اندازه کانال گوش شما بستگی نیز دارد.من با یک مثال میخوام برای شما اندازه سمعک را توضیح بدم.

قطعا تا به حال شده است که شما برای خرید کفش به کفش فروشی مراجعه کنید،خب افرادی که سایز پا های آن ها بزرگتر است دوست دارند کفش کوچکتری بخرند ولی تا جایی که اندازه پای شما اجازه بدهد این اتفاق می افتد.پس در سمعک های داخل گوشی تا جایی که مجرای شنوایی شما اجازه بدهد میتواند اندازه سمعک شما عمقی تر و دید آن نامریی تر باشد.

 • کیفیت صدای سمعک های پشت گوشی و داخل گوشی

سمعک های پشت گوشی با سمعک های داخل گوشی از لحاظ کیفیت صدا هیچ تفاوتی با هم ندارند و مناسب ترین سمعک با توجه به تفاوت های فردی برای افراد دارای افت شنوایی تجویز می شود.

 • تاثیر سن بر نوع شکل سمعک

در افرادی که سن آن ها بالا می باشد و توانایی لازم برای مراقبت های سمعک را ندارند ما توصیه میکنیم از سمعک پشت گوشی استفاده کنند

اما در کودکان به دلیل اینکه ممکن است افت کودک پیشرونده باشد یعنی با گذشت زمان مقداری بیشتر شود و همچنین در کلاس های تربیت شنوایی کودکان نیاز است برای یادگیری در زبان اموزی از سمعک های پشت گوشی استفاده شود تا حد امکان برای کودکان و نوزادان سعی می شود سمعک های پشت گوشی تجویز شود.

 

باطری انواع سمعک

منبع تغذیه سمعک ها معمولا باطری می باشد که در شماره و قدرت های مختلفی و با برند های متنوعی موجود میباشند.البته امروزه سمعک های شارژی نیز وارد بازار شده اند که فعلن برای سمعک های پشت گوشی این قابلیت استفاده شده است.

 • انواع سمعک

   

  باطری سمعک های پشت گوشی

معمولا با توجه به قدرت سمعک شماره های 10 و 13 و 312 و 675 استفاده می شود که هر چه قدرت سمعک بیشتر باشد سایز باطری بزرگتر و قدرت آن بالاتر می رود.که معمولا بسته به استفاده افراد از سمعک طول عمر باطری شماره 10 تقریبا در سمعک های پشت گوشی 5 روز باطری 312 تقریبا 7 روز باطری شماره 13 تقریبا 10 روز و باطری 675 تقریبا 14 الی 20 روز میباشد البته این مقادیر با توجه به برند باطری ممکن است کمتر یا بیشتر بشود.

 • باطری سمعک های داخل گوشی

معمولا سمعک های داخل گوشی با توجه به ظریف بودن ان ها باطری شماره 10 و یا 312 استفاده می شود که در بیشتر موارد برای سمعک های نامریی و داخل گوشی شماره 10 و برای سمعک های داخل کانال 312 به کار میرود.

 • باطری سمعک های استخوانی

باطری سمعک های استخوانی(تل باند،عینکی)معمولا از نوع 675 می باشد و بر حسب استفاده فرد دارای کم شنوایی معمولا طول عمر 10 روزه دارند.

برای افزایش طول عمر باطری سمعک سعی کنید از خرید برند های متفرقه و چینی خوداری کنید همچنین بعد از کندن برچسب باطری حدود یک الی دو دقیقه باطری در هوای آزاد باشد و بعد در داخل سمعک قرار دهید که این کار به طول عمر مفید سمعک افزوده می شود.

 

مراقبت از سمعک

 • مراقبت از سمعک های پشت گوشی

در سمعک های پشت گوشی بر بدنه سمعک حتی در مدل های ضدآب نباید در معرض رطوبت و اب قرار بگیرد چون در بلند مدت امکان دارد کارایی لازم را برای شما نداشته باشد قالب سمعک در مدل های پشت گوشی همیشه باید بعد از اینکه از اینکه از گوش خود خارج کردید تمیز شود همینطور در سمعک رسیور در داخل کانال (ric) باید مراقبت های لازم از سیم ظریفی که به رسیور سمعک وصل می شود بکنید.

معمولا سمعک ها را در معرض آفتاب مسقیم قرار ندهید و در هنگامی که از سمعک خود استفاده نمیکنید در جعبه مخصوص سمعک قرار بدهید.

 • مراقبت از سمعک های داخل گوشی

مانند سمعک های پشت گوشی سمعک های داخل گوشی نیز به آب و رطوبت حساس هستند و امکان خرابی رسیور و میکروفن های سمعک وجود دارد .

به دلیل کوچک بودن سمعک سعی کنید همیشه هنگامی که از سمعک استفاده نمی شود در جعبه مخصوص قرار داده شود.

معمولا سمعک های داخل گوشی در قسمتی که رسیور قرار دارد یک فیلتر سفید یا آبی و یا قرمز رنگ دارند که باید برحسب جرم ساز بودن گوش فرد معمولا طی یک ال سه ماه عوض می شود که آموزش لازم تعویض فیلتر سمعک توسط متخصص شنوایی به شما کاملا داده می شود.

همیشه بعد از خارج کردن سمعک از گوش سعی کنید جرم گوش خود را از روی سمعک تمییز کنید.

 • مراقبت از سمعک استخوانی

معمولا قسمتی که روی استخوان قرار میگیرد در سمعک های استخوانی بسیار حساس میباشد و باید بسیار مراقبت کنید که ضربه های شدیدی به این قسمت چه در مدل های عینکی و یا درمدل های تل باند نباید اصابت کند و همچنین چون در معرض تعرق شدید هستند باید همیشه از دستمال مخصوص تمیز شود.

 

قیمت سمعک

قیمت سمعک های پشت گوشی

معمولا قیمت سمعک های پشت گوشی در برند ها ی مختلف و برحسب تکنولوژی سمعک های دیجیتال ،فول دیجتال، هوشمند و فول هوشمند از یک میلیون دویست هزار تومان تا ده میلیون تومان موجود میباشد و هیچ تفاوتی قیمتی در کلینیک های معتبر شنوایی وجود ندارد فقط خدمات هر مجموعه متفاوت است که البته شما بعد از خرید سمعک متوجه خدمات سمعک میشوید ،چون تنظیم دقیق سمعک بسیار مهم است که بیشتر افراد با توجه به هزینه هایی گزافی که برای خرید سمعک میکنند با صدای سمعک مشکل دارند و در اخر از کارایی سمعک رضایت نداشته و سمعک را کنار میگزارند و استفاده نمیکنند.

قیمت سمعک های داخل گوشی

سمعک های داخل گوشی نیز هیچ تفاوتی با سمعک های پشت گوشی ندارد و بر حسب تکنولوژی دیجیتال ، هوشمند و فراهوشمند از یک میلیون هشتصد هزار تومان تا ده میلیون تومان در بازار موجود هستند.و خدمات در خرید سمعک حرف اول را می زند و سمعک شما باید به بهترین نحو تنظیم شود در غیر این صورت شما بعد از مدتی سمعک را برای همیشه به دلیل کارایی پایین استفاده نمیکنید.

قیمت سمعک های عینکی

قیمت سمعک های استخوانی و عینکی در ایران با توجه به پیشرفته بودن تکنولوژی این نوع سمعک ها از 4 میلیون شروع شده تا 10 الی 12 میلیون تومان می باشد.

با توجه به توضیحات داده شده برای اطلاعات بیشتر می توانید براحتی با شماره تماس های مرکز تماس گرفته و مشاوره لازم را دریافت کنید.