راهنمای خرید سمعک

با توجه به ابنکه امروزه سمعک ها در مدل ها و انواع مختلف برای کم شنوایی متفاوت طراحی و تولید می شوند و انتخاب سمعک را سخت کرده است؛ در این مطلب سعی کرده ایم با ارائه راهنمای خرید سمعک در انتخاب سمعک، بتوانیم کمکتان کرده باشیم.

امروزه سمعک ها در مدل ها، برند ها و تکنولوژی های مختلف طراحی و تولید می شوند و انتخاب مناسبترین سمعک بدون داشتن اطلاعات کافی و مشاوره ادیولوژیست مشکل می باشد به گونه ای که برخی افراد به دلیل سردرگمی و عدم اطمینان از مناسب بودن سمعک، ترجیح می دهند که سمعک نخرند و با کم شنواییشان زندگی را ادامه دهند. به این علت است که از حدود 5 نفر که مشکل شنواییشان با سمعک برطرف می شود تنها 1 نفر از انها یعنی فقط 20 درصد افراد کم شنوا سمعک می خرند.

 

 راهنمای خرید سمعک

 

انجام تست شنوایی و مشاوره متخصص شنوایی

اگر احساس می کنید که شنواییتان ضعیف شده و نیازمند استفاده از سمعک می باشید، اولین قدم برای خرید سمعک انجام تست شنوایی است. تست های شنوایی توسط ادیولوژیست در کلینیک های شنوایی سنجی انجام می شود. با انجام تست شنوایی میزان و نوع کم شنوایی مشخص می شود. و اگر کم شنوایی تنها راه حل درمانش سمعک باشد، ادیولوژیست به شما در مورد کم شنوایی و سمعک مشاوره لازم را می دهد تا بتوانید مناسبترین سمعک را انتخاب کنید. لازم به توضیح است که کم شنوایی افراد با یکدیگر متفاوت می باشد و سمعکی که برای فردی عملکرد خوبی دارد ممکن است در فرد دیگر خوب نباشد. در این زمینه ادیولوژیست می تواند مفید باشد.

راهنمای خرید سمعک

راهنمای خرید سمعک

انتخاب سمعک مناسب

بعد از انجام تست شنوایی و مشخص شدن میزان و نوع کم شنوایی، نوبت به انتخاب سمعک می رسد. انتخاب مناسب ترین سمعک به عوامل متعددی همانند نوع و میزان کم شنوایی، سن، مهارت های دستی و بینایی، میزان امتیاز درک گفتار، تکنولوژی سمعک، سبک زندگی، نیازهای فردی و میزان بودجه افراد بستگی دارد. کم شنوایی همانند اثر انگشت مختص فرد می باشد و نباید انتظار داشت از یک سمعک، همه افراد نتایج مشابهی بگیرند. در کلینیک سمعک پل رومی، ادیولوژیست متخصص مرکز، بعد از ارزیابی همه عوامل موثر، مناسبترین سمعک را با قیمتی مناسب برای مراجعه کنندگان معرفی می کند. بعد از انتخاب سمعک، قالب اولیه از گوش بیمار برای تهیه قالب ثانویه و یا پوسته سمعک داخل گوشی گرفته می شود.

سمعک دوگوشی یا تک گوشی

همانند گونه که دیدن محیط اطراف یا یک چشم سخت است، شنیدن با یک گوش نیز مشکل و ناقص می باشد. به طور کلی اگر کم شنواییتان دو طرفه است باید برای هر دو گوشتان سمعک بخرید. تحقیقات نشان داده است که شنوایی دو گوشی منجر به بهبود وضوح صدا، درک گفتار بهتر به ویژه در محیط های نویزی و جهت یابی بهتر صدا می شود.

 

از کجا سمعک بخریم؟

سمعک یک وسیله پزشکی پیچیده ای است که قبل از استفاده نیاز به تنظیم بر حسب میزان کم شنوایی با نرم افزارها و سخت افزارهای خاصی می باشد. عدم تنظیم صحیح علاوه بر برطرف نکردن مشکل کم شنوایی، می تواند حتی شنوایی را بدتر نیز کند. از طرف دیگر قیمت سمعک نسبت به سایر کالاهای پزشکی مقداری گرانتر می باشد و در صورت خرابی و نبود گارانتی و خدمات پس از فروش می تواند هزینه گزافی بر کاربر تحمیل کند.

مراکز معتبر برای خرید سمعک

مراکز معتبر برای خرید سمعک، کلینیک های شنوایی سنجی و تجویز سمعک می باشند که با مجوز سازمان نظام پزشکی توسط ادیولوژیست ها دایر می شوند. شرکت ها و برندهای معتبر سمعک، سمعک هایشان را فقط به کلینیک های شنوایی سنجی توزیع می کنند و گارانتی و خدمات پس از فروش را در صورت خرید از کلینیک های شنوایی سنجی مشمول می کنند. علت این امر هم این است که ادیولوژیست ها به صورت آکادمیک در زمینه های شنوایی و کم شنوایی، درمان و توانبخشی، سمعک و مراحل تجویز آن را در دانشگاه می گذرانند. تجویز سمعک نیازمند دانش و تجربه بالا برای تنظیم می باشد و این گونه نیست که سمعک را خریده و روی گوشتان گذاشته و صدا را بشنوید. عدم تنظیم دقیق می تواند حتی شنوایی را بدتر نیز کند.

سمعک هایی که در مراکز تجهیزات پزشکی و خیابان جمهوری عرضه می شوند اکثرا سمعک های چینی و دست دوم بدون گارانتی و خدمات پس از فروش می باشد. علاوه بر این سمعک های توزیع شده در این مراکز از نوع سمعک های آنالوگ می باشد و این سمعک ها تمامی صدا ها را به یک اندازه تقویت می کنند و می توانند به گوش آسیب برسانند. در حالیکه امروزه سمعک های آنالوگ از رده خارج شده اند و برندهای معتبر دیگر تولید نمی کنند و تمامی سمعک هایشان از نوع دیجیتال و هوشمند می باشد.

به طور کلی معتبرترین مکان برای  راهنمای خرید سمعک کلینیک های معتبر شنوایی سنجی و تجویز سمعک می باشد. لازم به توضیح است که در کلینیک سمعک پل رومی، سمعک های تجویزی از برندهای معتبر و دارای گارانتی و خدمات پس از فروش واقعی می باشد.

 

چه نوع سمعکی بخرم؟

بیشتر افرا به هنگام خرید سمعک، بیشتر بر ظاهر و مخفی بودن آن تاکید می کنند. باید گفت که علاوه بر ظاهر باید به تکنولوژی ها و ویژگی های به کار رفته در سمعک نیز توجه کرد.

سمعک ها از نظر ظاهری در دو گروه کلی سمعک های داخل گوشی و پشت گوشی  طبقه بندی می شوند که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. سمعک های داخل گوشی اندازه ظریف و کوچکی دارد و مورد پسند و دلخواه بیشتر کاربران می باشد ولی به دلیل اندازه کوچک نسبت به سمعک های پشت گوشی، امکانات کمتری از سمعک های پشت گوشی دارد.

راهنمای خرید سمعک پشت گوشی

انتخاب سمعک پشت گوشی به عوامل مختلفی مانند اندازه مجرا، میزان و نوع افت شنوایی و مهارتهای دستی و بینایی فرد بستگی دارد. اگر اندازه مجرای شما بیش از حد کوچک باشد و یا افت شنواییتان عمیق و ترشح گوش داشته باشید و یا از نظر بینایی و مهارتهای دستی ضعیف باشید، سمعک های داخل گوشی برایتان مناسب نمی باشد. سمعک های پشت گوشی را می توان در همه افراد با انواع مختلف کم شنوایی به کار برد. مشکل اصلی سمعک های پشت گوشی اندازه بزرگ و دیده شدن آن می باشد که از نظر زیبایی مورد پسند کاربران نمی باشد؛ اگر چه امروزه اندازه سمعک های پشت گوشی نیز به طور قابل توجهی کوچکتر شده است.

مورد مهم دیگری که به هنگام خرید سمعک باید در نظر گرفت؛ تکنولوژی سمعک می باشد. سمعک های پیشرفته سمعک هایی هستند که هوشمند بوده و بیشتر بر تقویت گفتار و حذف نویز تمرکز می کنند و آپشن های متعدد دیگری همانند قابلیت وایرلس و … را دارند. سمعک های رده پایه سمعک هایی هستند که از نظر تکنولوژی پایین تر از سمعک های پیشرفته می باشند و برای افرادی که بیشتر اوقات خود را در خانه و محیط های آرام سپری می کنند مناسب است.

اگر شما فردی فعال و اجتماعی هستید، نیاز به سمعکی دارید که در محیط های شلوغ بتواند نیازهای شنوایی شما را برطرف کند و این امکانات در سمعک های رده بالا و پیشرفته موجود می باشد. بنابراین مناسب ترین سمعک برای شما سمعک های رده بالا می باشد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد راهنمای خرید سمعک می توانید با کارشناسان سمعک پل رومی تماس گرفته و یا به صورت حضوری به کلینیک مراجعه فرمایید.