برای درک تست شنوایی سنجی ابتدا به بررسی ساختار گوش انسان میپردازیم.

ساختار گوش انسان

گوش انسان از سه قسمت ساخته شده است

 • گوش خارجی: لاله ی گوش و مجرای شنوایی
 • گوش میانی : فضای داخلی گوش میانی،پرده ی گوش ، استخوانچه های گوش، شیپور استاش
 • گوش داخلی : حلزون گوش و مجاری نیم دایره ای،عصب گوش

 

تست شنوایی سنجی

تست های شنوایی سنجی از محل ورود صدا تا رسیدن به سیگنال صوتی به مغز را ارزیابی میکنند.

شنوایی و کم شنوایی

حس شنوایی یکی از مهمترین حواس 5 گانه می باشد که از طریق اجزای گوش و قسمت شنوایی در مغز این امر مهم اتفاق می افتد.

اگر به هر نحوی در مسیر های انتقال صوت به مغز مشکلی به وجود بیاید (بیماری ،ضربه ،تحلیل اجزای داخلی گوش،….)باعث کم شنوایی میشود و ما افت شنوایی پیدا میکنیم.

کم شنوایی علل و عوامل مختلفی دارد.که ما در این قسمت دلایل کم شنوایی مادرزادی و اکتسابی را همراه با راه های درمان برای شما توضیح خواهیم داد

کم شنوایی مادر زادی:

در بسسیاری از تولد هایی که در نتیجه ازدواج فامیلی و همینطور والدین با سنین بالا همچنین استفاده مادر از دارو هایی که در دوران حاملگی برای جنین خطرناک است را برای کم شنوایی مادر زادی جنین و کودک میتوان نام برد.

 • راه های پیشگیری که ما توصیه میکنیم استفاده از آزمایشات ژنتیک قبل از ازدواج و همینطور قبل از حاملگی است و در دوران حاملگی زیر نظر متخصص بودن مادر می باشد
 • توجه داشته باشید کم شنوایی مادر زادی برخلاف اسمی که دارد تقصیر مادر نیست،که به اشتباه در بین والیدن بنده به شخص متوجه شدم بعد از متولد شدن فرزند کم شنوا مادر مورد هجمه اطرافیان قرار میگیرد که کاملا برداشت اشتباهی است.

راه های درمان کم شنوایی مادر زادی:

برای درمان کم شنوایی مادر زادی فعلا در دنیا راه قطعی وجود ندارد ولی خوشبختانه با توجه به پیشرفت های علمی که در این زمینه شده است و کار بر روی سلول های بنیادی انجام می شود امیدواریم به زودی راه های جدیدی برای کودکان کم شنوا اراعه بشود

در حال حاضر در مرحله بدو تولد بعد از تشخیص کم شنوایی که تست های شنوایی سنجی دقیق از کودک گرفته می شود ، سمعک بهترین گزینه برای جبران کم شنوایی و مشکلات پیش آمده می باشد که خوشبختانه با توجه به پیشرفت فوق العاده سمعک در دنیا و همینطور کشور عزیزمان ایران سمعک های جدید با قابلیت های هوش مصنوعی امکانات فراتر از شنوایی برای تمامی کم شنوایان ایجاد میکنند.

تست شنوایی سنجی

تست شنوایی سنجی

بعذ از اینکه سمعک در مرحله اول جوابگوی نیاز های شنوایی کودک نباشد کاشت حلزون شنوایی توصیه می شود.ولی باز هم متخصصین شنوایی سمعک را بهترین جایگزین انتخاب میکنند(مشکلات ناشی از کاشت حلزون،کیفیت پروتز های کاشت،سختی عمل،بزرگی پروتز،صدای پروتز طبیعی نیست و …)

علل و درمان کم شنوایی های اکتسابی

بیماری های مختلفی بر شنوایی انسان تاثیر میگزارد که بسیاری از این بیماری ها با دارو های خاص و همچنین جراحی کاملا قابل برگشت هستند به شرطی که عمل جراحی نوسط متخصصان این زمینه انجام شود.

ولی بسیاری از کم شنوایی ها در اثر ضربه یا افزایشش سن و تاثیر دارو های مختلف و استرس های زیاد ایجاد میشود که با جراحی و مصرف دارو تاثیری بر روند درمان ایجاد نمیکند که ما به شما توصیه میکنیم تست شنوایی سنجی دقیق انجام شود و بر حسب نوع مشکل بهترین راه کار برای شما انتخاب شود.

 • ما چگونه می شنویم؟

گوش های انسان اندام حس شنوایی می باشد.لاله گوش مسیول جمع آوری صدا ها و انتقال آن از طریق مجرای شنوایی به سمت پرده ی گوش میباشد

صدا ها بعد از برخورد به پرده ی گوش باعث لرزش پرده گوش می شود و این لرزش از طریق استخوانچه ها به حلزون گوش میرسد.

صدا هایی که به صورت لرزشی درآمده اند در گوش داخلی طی مکانیسم هایی توسط حلزون گوش به سیگنال الکتریکی تبدیل می شودو از طریق عصب شنوایی به قسمت شنوایی که در مغز  ما قرار دارد ارسال می شوند و ما صدا ها را می شنویم.

در صورتی که در مسیر انتقال صدا از لاله ی گوش تا مغز مشکلی وجود داشته باشد باعثت افت شنوایی و ظهور کم شنوایی میشود.

اما کم شنوایی یک مسعله کاملا پنهان است. شاید فرد چندین سال دچار کم شنوایی شده است ولی  متوجه آن نشده است

ما توصیه میکنیم هر فرد با توجه به سبک زندگی هر چند سال یک بار تست شنوایی انجام دهد و نتایج شنوایی را با سال های قبل مقایسه کند.

تست شنویی سنجی

تست شنوایی سنجی معمولا برای ارزیابی توانایی حس شنوایی شما انجام میگیرد.معمولا صدا هایی که ما می شنویم در شدت و نوع فرکانس با همدیگر تفاوت دارند.

ما در این قسمت شما را با شدت های مختلف آشنا میکنیم:

شدت صدا با دسی بل اندازه گیری می شود.

زمزمه و پچ پچ کردن حدود 20 دسی بل است

شدت گفتاری معمولی در جای آرام معمولا 50 – 60 دسی بل است

شدت صدای موسیقی در کنسرت ها معمولا 80 تا 100 دسی بل است .

موتور هواپیما شدت صدایی در حدود 140 دسی بل دارد و صدای وحشتناک بلندی است که در معرض این صدا قرار گرفتن حتی تایم اندک به شنوایی لطمه بسیار زیادی وارد میکند.

فرکانس صدا نیز از پارامتر هایی است که در تست شنوایی سنجی اندازه گیری می شود:

معمولا صدای آقایان فرکانس بمی دارند و در گروه فرکانس های پایین قرار می گیرد.

صدای خانوم ها فرکانس ها زیر دارند و در گروه فرکانس ها بالا اقرار داردصدای زنگ فرکانس زیر دارد

صدای باد فرکانس بم دارد

تست شنوایی سنجی چگونه انجام می شود ؟

معمولا انواع مختلف از تست شنوایی وجود دارد که ما در ادامه کامل در مورد آن ها توضیح خواهیم داد.

البته تست شنوایی سنجی در مراکز و کلینیک های شنوایی سنجی معتبر و که از طریق سازمان نظام پزشکی مجوز بازم را دارند انجام می شود و متخصصی که این کار را انجام میدهد به عنوان متخصص شنوایی سنجی یا ادیولوژیست نام دارد و متخصص شنوای سنج بعد از معاینه کامل گوش بر حسب تشخیص و دستور تست های زیر انجام میشود.

تست های شنوایی سنجی :

تست تمپانومتری : تست تمپانومتری برای اندازه گیری فشار گوش میانی و همچنین سالم بودن پرده ی گوش و مشکلات موجود در گوش میانی را اندازه گیری میکند. بدون هیچ دردی و با دستگاه خاص و ویژه ای این تست انجام می شود

مخصوصا در بزرگسالان با پارگی پرده گوش و یا در اطفال با مشکل عفونت گوش میانی تست تمپانومتری برای تشخیص مشکل به ما کمک بسیار شایانی میکند.

 • تست ادیومتری تن خالص

معمولا این تست برای ارزیابی میزان شنوایی به کار میرود و در اطفال و بزرگسالان نحوه انجام این تست متفاوت است

تست ادیومتری تن خالص در یک اتاقک کاملا اکوستیک انجام می شود و تن ها با شدت ها و فرکانس ها مختلف به گوش فرد ارسال می شود و در هنگام شنیدن فرد باید دکمه پاسخی که در دست دارد را فشار دهد. تست ادیومتری تن خالص هیچگونه درد و عوارضی ندارد .

 • هزینه تست ادیومتری تن خالص

طبق تعرفه سازمان نظام پزشکی هزینه تست ادیومتری 24 هزار تومان می باشد.(این تعرفه برای سال 1398 می باشد)

 • تست ادیومتری گفتار :

معمولا شباهت زیادی از لحاظ نحوه انجام آزمایس با ادیومتری تن خالص دارد به این صورت که به جای تن کلمات در شدت های مختلف گفته می شوند و فرد باید تمام کلماتی را که می شنود تکرار کند.

و امتیازاتی که از ادیومتری گفتاری بدست می آید معمولا نشان دهنده میزان درک گفتار است و افرادی که طی چند سال مشکل کم شنوایی دارند و هیچ راه درمانی برای آن انتخاب نکرده اند امتیازی بسیار پایینی دارند .

هزینه تست گفتاری

طبق تعرفه سازمان نظام پزشکی هزینه تست گفتاری شنوایی سنجی 21 هزار تومان می باشد.(تعرفه سال 1398 )

 • تست تمپانومتری

یکی از اصلی ترین تست هایی شنوایی سنجی که برای اندازه گیری فشار گوش میانی و همینطور سلامت پرده تمپان گوش انجام میشود .

هزینه تست تمپانومتری

طبق تعرفه سازمان نظام پزشکی هزینه تست تمپانومتری 21 هزار تومان می باشد.(این تعرفه برای سال 1398 می باشد)

 • تست رفلکس اکوستیک :

یکی از تست های شنوایی سنجی و بسیار مهم تست رفلکس آکوستیک می باشدمعمولا در تشخیص نوع کم شنوایی به متخصص شنوایی سنجی کمک شایانی می کنند و نحوه تست بسیار ساده و بدون درد انجام می شود.

هزینه تست رفلکس اکوستیک :

طبق تعرفه سازمان نظام پزشکی هزینه تست رفلکس اکوستیک شنوایی سنجی 12 هزار تومان می باشد.(تعرفه سال 1398)

 • تست های دیاپازونی :

معمولا برای راحتی تشخیص نوع کم شنوایی از دیاپازون هم بع عنوان وسبله ای برای شنوایی سنجی استفاده می شود که در نوع کم شنوایی به متخصصان شنوایی سنجی کمک بسیار خوبی میکند.

این تست هایی که در این قسمت توضیح دادیم معمولا به عنوان تست های روتین شنوایی سنجی معرفی می شوند و بدون هیچ دردی و در نهایت تست شنوایی سنجی به صورت معمولا 10 الی 15 دقیقه طول می کشد.

 • تست ABR :

معمولا در کودکان بعد از مشکوک شدن به کم شنوایی برای تعیین مقدار کم شنوایی از آزمون ABR  کمک گرفته می شود و میزان افت شنوایی از طریق اندازه گیری سیگنال های برگشتی از عصب گوش مورد بررسی قرار میگیرد.معمولا توصیه می شود کودک یا بزرگسالانی که این آزمون را انجام میدهند به مدت 20 الی 30 دقیقه بر روی تخت دراز بکشند تا این تست انجام شود.

همینطور در بزرگسالن برای تشخیص محل ضایعه عصبی (تومور ) نیز کاربرد های بسیار فراوانی دارد.

 • هزینه تست ABR :

طبق تعرفه سازمان نظام پزشکی هزینه تست ABR  در تهران 96 هزار تومان می باشد (بدون وسایل مصرفی)

 •  تست ECHOGE :

تست فشار گوش که بیشتر افراد با مراحعه به مرکز ما از این اصطلاح استفاده میکنند.

افرادی که سرگیجه های شدید همراه با وزو دارند بعد از مشکوک شدن به بیماری منیر تست ECHOGE  توصیه می شود.

تفسیر و انجام این تست توسط متخصص شنوایی سنجی صورت میگیرد و شما همواره باید توجه داشته باشید برای انجام ان تست به مراکز معتبر شنوایی سنجی مراجعه کنید چون انجام تست ECHOGE  بسیار دقت  بالایی می طلبد.

 • هزینه تست ECOGHE :

طبق تعرفه سازمان نظام پزشکی هزینه این تست 96 هزار تومان می باشد (بدون وسایل مصرفی)

 • تست OAE :

معمولا یکی از تست ها سنجش شنوایی برای نوزادان تازه به دنیا آمده تست OAE  می باشد که این تست در بد تولد یک ماهگی و 6 ماهگی کودک به صورت مرتب انجام می شود.

تست OAE  بسیار تست ساده ای میباشد و تمام مراکز معتبر شوایی سنجی تست OAE را در محل کلینیک خود انجام میدهند.

 • تست های شیپور استاش :

افرادی با ضایعات فشار و یا احساس پری در گوش به ما مارحعه میکنند که در وهله اول برای تشخیص باز بودن شیپور استاش کلینیک تخصصی ما تست های شیپور استاش را در وهله اول مورد ارزیابی قرار میدهد.

که با چند تکنیک آسان این تست های در عرض 5 دقیقه انجام می شود و شیپور استاش که محل تخلیه فشار گوش میانی است مورد ارزیابی قرار میگیرد.

هزینه تست  شیپور استاش:

هزینه تست شیپور استاش طبق تعرفه سازمان نظام پزشکی 24 هزار تومان می باشد.

برای انجام تمام تست های شنوایی سنجی که گفته شده است می توانید به راحتی با کلینیک شنوایی سنجی سمعک پل رومی تماس حاصل فرمایید ودر اسرع وقت تست شنوایی سنجی کاملا دقیق انجام شود.