رشته شنوایی شناسی

شنوایی ‌شناسی یا ادیولوژی علم مطالعه اختلالات شنوایی و تعادلی از راه شناسایی و ارزیابی عملکرد شنوایی و تعادلی و توانبخشی آن است. یکی از زیر شاخه‌ های شنوایی ‌شناسی ،شنوایی ‌سنجی می‌باشد. البته حوزه علم شنوایی ‌شناسی بسیار وسیع‌تر از مطالعه انحصاری دستگاه شنوایی است و به بررسی دستگاه دهلیزی و تعادل و همچنین بررسی چگونگی پردازش اطلاعات دریافتی از حس شنوایی در دستگاه عصبی مرکزی نیز می‌ پردازد. در ادامه به معرفی کلینیک شنوایی سنجی خواهیم پرداخت.

رشته شنوایی‌ شناسی به مباحث آموزشی و پژوهشی آخرین دستاوردهای علمی در حیطه ‌های تشخیصی، حفاظت شنوایی و پیشگیری از اختلالات شنوایی و تعادل و توانبخشی به موقع افراد دچار آسیب شنوایی و تعادل و مدیریت طراحی وسائل و تجهیزات شنوایی‌ شناسی می‌ پردازد. از جمله این اقدامات می‌توان به تجویز سمعک، وسایل کمک شنوایی، تربیت شنوایی،توانبخشی بیماران با مشکلات تعادلی و اقدامات ادیولوژیک در جراحی کاشت حلزون شنوایی و مراحل بعد آن اشاره نمود.

 

شنوایی شناس (ادیولوژیست یا متخصص شنوایی)

شنوایی‌شناس همان متخصص علم شنوایی‌شناسی است. شنوایی‌شناس در شناسایی، تشخیص، درمان، توانبخشی و پایش بیماری‌ های دستگاه شنوایی و دهلیزی گوش تخصص دارد. شنوایی ‌شناس در حوزه تشخیص، مدیریت و درمان مشکلات شنوایی و تعادل مهارت دارد. تجویز و فیتینگ سمعک، وسایل کمک ارتباطی، تربیت شنوایی، پیشنهاد و مشاوره انجام جراحی کاشت حلزون شنوایی و برنامه ‌ریزی پروتز کاشت حلزون بر عهده این متخصص است. مشاوره به خانواده نوزادانی که به تازگی وجود کم شنوایی در آنان تشخیص داده شده ‌است و آموزش مهارت‌ های ارتباطی و جبرانی برای سازگاری با کم شنوایی اکتسابی در بزرگسالان از جمله وظایف شنوایی‌شناس است.

این متخصصین همچنین در طراحی و اجرای برنامه‌های حفاظت شنوایی فردی و صنعتی، برنامه‌ های غربالگری شنوایی نوزادان در بدو تولد، برنامه‌ های غربالگری شنوایی مدارس و ساخت و فیتینگ تجهیزات حفاظت شنوایی و محافظ‌ های گوش برای جلوگیری از کم شنوایی، ایفای نقش می نمایند. علاوه بر این، برخی شنوایی شناسان دارای مدرک دکتری شنوایی‌شناسی به عنوان محققین علم شنوایی و تعادل در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی مشغول هستند.

 

انواع تست های شنوایی سنجی

تست های مختلفی برای بررسی عملکرد سیستم شنوایی وجود دارد که هر کدام بر حسب عوامل مختلفی همانند سن بیمار، شرایط بیمار، هدف از انجام تست و تشخیص ادیولوژیست انجام می شود. برخی از تست ها برای کودکان و نوزادان و برخی برای بزرگسالان و برخی از تست ها برای افراد سنین مختف مناسب می باشند. از آنجاییکه نوزادان و کودکان قادر به بیان اینکه صدا را شنیده اند نیستند، در این رده سنی از تست های شنوایی آبجکتیو همانند OAE، ABR و تیمپانومتری استفاده می شود. تست های شنوایی آبجکتیو تست هایی هستند که نیاز به همکاری بیمار ندارد.

 

کلینیک شنوایی سنجی

در کودکان بزرگتر و بزرگسالان که همکاری لازم برای انجام تست را دارند، از تست های شنوایی سابجکتیو استفاده می شود. ادیومتری تون خالص، استاندارد طلایی تست های شنوایی می باشد و دقیق ترین و کاملترین نتایج در مورد میزان باقی مانده شنوایی و عملکرد شنوایی را با این تست می توان به دست آورد.

تست ECOG (ECOCHG) یا الکتروکوکلئوگرافی، تست بررسی حلزون گوش می باشد و در تشخیص بیماری منییر یا هیدروپس اندولنفاتیک کاربرد دارد. از انجاییکه گوش علاوه بر شنیدن در حفظ تعادل بدن نیز نقش دارد، برخی تست ها برای بررسی عملکرد بخش تعادلی گوش طراحی شده اند. از تست هایی دیگری که در کلینیک های شنوایی سنجی انجام می شود می توان به تست های تعادلی و دهلیزی اشاره کرد. تست های VNG، Caloric و vHIT از مجموعه تست هایی می باشند که برای تشخیص مشکلات دهلیزی و تعادلی به کار می روند.

 

کلینیک های شنوایی سنجی

شنوایی شناسان بعد از فزاغت از تحصیل می توانند در مراکز دولتی مانند بیمارستان ها، درمانگاه ها، مراکز طب کار، بهزیستی و … شروع به فعالیت کنند. همچنین آنها می توانند پس از کسب سابقه لازم و دریافت مجوز از سازمان نظام پزشکی، کلینیک ارزیابی شنوایی خود را تاسیس کنند. معمولا در همه کلینیک های شنوایی سنجی خصوصی تست های ادیومتری و تیمپانومتری انجام می شود و در کلینیک های پیشرفته و مجهز تر سایر تست ها همانند OAE، ABR، ECOG، VNG و سایر تست های تعادلی نیز انجام می شود.

تجویز سمعک حیطه دیگری از وظایف ادیولوژیست ها می باشد که نیازمند دانش، تخصص، تجربه، نرم افزارها و دستگاه های پیشرفته می باشد. همچنین در کلینیک های شنوایی به ویژه در کودکان، بعد از تجویز سمعک، دوره های تربیت شنوایی نیز برای کودک ترتیب داده می شود تا فرایند شنوایی و فهم آن تسریع یابد.

کلینیک های شنوایی سنجی و تجویز سمعک در تهران

کلینیک های شنوایی سنجی خصوصی در مقایسه با مراکز دولتی، خدمات بهتری ارائه کرده و از دستگاه های پیشرفته و به روزتری استفاده می کنند و در سال های اخیر با پیشرفت رشته شنوایی شناسی و رشد فرهنگ جامعه در پذیرش کم شنوایی در کشور بر تعداد کلینیک های شنوایی سنجی در اکثر شهرها افزوده شد.

در تهران نیز با توجه به اینکه بیشتر دانشجویان از دانشگاه های تهران فارغ التحصیل و مشغول به کار می شوند، کلینیک های شنوایی سنجی متعددی تاسیس شده است که انواع و اقسام خدمات شنوایی همانند انجام تست های شنوایی، تعادلی، تربیت شنوایی و تجویز سمعک را ارائه می دهند.

 

کلینیک شنوایی سنجی و تجویز سمعک پل رومی

کلینیک شنوایی سنجی سمعک پل رومی از کلینیک های با سابقه کشور می باشد که قریب به 10 سال در زمینه خدمات شنوایی، تعادل و تجویز سمعک سابقه دارد. در کلینیک سمعک پل رومی خدمات متعددی در زمینه شنوایی از جمله انجام تست های شنوایی و تعادلی، توانبخشی بیماران با عارضه های شنوایی و تعادلی و مشاوره و تجویز سمعک ارایه می شود.

لازم به توضیح است که تست های شنوایی در کلینیک سمعک پل رومی توسط پیشرفته ترین و بروز ترین دستگاه های روز دنیا توسط ادیولوزیست های مجرب و متخصص در زمینه شنوایی انجام می شود.

تجویز سمعک در این کلینیک از سمعک های برندهای معتبر انجام می شود و تمامی سمعک های تجویز شده دارای کیفیت بالا و گارانتی و خدمات پس از فروش واقعی می باشد. به منظور تجویز سمعک، ابتدا تست های شنوایی انجام می شود و پس از تعیین میزان کم شنوایی و ارائه مشاوره شنوایی، مناسب ترین سمعک از نظر کارایی و قیمت توسط ادیولوژیست مجرب در زمینه تجویز سمعک به مراجعه کنندگان پیشنهاد داده می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تست های شنوایی و تجویز سمعک می توانید با کارشناسان کلینیک تماس گرفته و اطلاعات لازم را دریافت نمایید.