سمعک در کودکان:

استفاده از سمعک برای کودکانی که افت شنوایی ملایم تا شدیدی دارند برای استفاده بهتر از حس شنوایی در دوره زبان آموزی حتما توصیه می شود و مشاوره لازم برای استفاده و انتخاب سمعک مناسب برای افت شنوایی توسط متخص شنوایی صورت میگیرد.

سمعک در کودکان

سمعک در کودکان

با توجه به اینکه کودک کم شنوا در زمان کودکی بیان خوبی از نوع صدا ی سمعک ندارد بهتر است در انتخاب مرکز معتبر برای خرید سمعک بیشتر تحقیق کنید،زیرا تجویز سمعک در کودکان بسیار مسعله سخت و نیازمند دستگاه های تجویزی مناسب(REM) میباشد.

انواع سمعک در کودکان:

انواع سمعک بر اساس دسته بندی شکل سمعک و همچنین تکنولوژی سمعک دسته بندی می شود.

 

شکل سمعک در کودکان

2. سمعک های داخل گوشی

معمولا برای کودکانی که سن بالای 7 سال دارند تجویز می شود.

 

1. سمعک پشت گوشی

سمعک های که در پشت گوش کودک قرار میگیرند و در قدرت های مختلف بر اساس نوع کم نوایی برای کودک تجویز می شود.

 

تکنولوژی سمعک در کودکان:

سمعک های دیجیتال در کودکان :

معمولا در سه رده پایه ،متوسط ، بالا موجود می باشد و در کودکان معمولاتوصیه می شود سمعک های رده ی بالا نوع  دیجیتال تجویز می شود.به دلیل شفافیت و وضوح بالای صدای سمعک این نوع سمعک ها در رده دیجیتال توصیه می شود.

سمعک های هوشمند در کودکان:

سمعک های هوشمند نیز در سه رده پایه ، متوسط ، بالا موجود هستند.در کودکان از رده های پایه تا رده های بالا ی سمعک هوشمند میتوان تجویزی  مناسبی را کودک کم شنوا به دلیل وضوح و کیفیت بالای سمعک های هوشمند در دستور کار قرار داد.

قیمت سمعک در کودکان:

قیمت سمعک در کودکان به نوع تکنولوژی سمعک و افت شنوایی کودک بستگی دارد و معمولا سعی می شود بهترین کیفیت برای کودکان با هر افت شنوایی تجویز شود چون شنوایی کودکان به دلیل این که در دوره زبان آموزی قرار دارند بسیار حساس تر می باشد.

قیمت سمعک معمولا در کودکان از دو میلیون و پانصد هزار تومان تا ده میلیون تومان می باشد.

 

سمعک در بزرگسالان

نوع تجویز سمعک در بزرگسالان نیز مانند کودکان می باشد با این تفاوت که در انتخاب سمعک برای افرادی محدودیت های زیادی وجود ندارد.

در همه ی مراکز شنوایی معتبر تنظیم و تجویز سمعک با دستگاه (REM) انجام می شود و سمعک شما باید برای نهایی شدن و بالابردن کیفیت صدا با این دستگاه تنظیم شود.

انواع شکل های متخلف سمعک در بزرگسالان :

سمعک های پشت گوشی:

نوعی از سمعک های معمول که که در پشت گوش قرار میگیرد و صدای سمعک از طریق شلنگ و قالب به گوش شما ارسال می شود.در قدرت ها مختلف و همچنین شکل های کوچک تا بزرگ موجود هستند.

سمعک داخل گوشی:

سمعک هایی که بدنه آن در داخل مجرای گوش قرار میگیرد و در اندازه های متخلف دسته بندی می شود مانند: سمعک های نامریی ،سمعک های داخل گوش ، سمعک های داخل کانال

سمعک ها بر اساس تکنولوژی در بزرگسالان:

سمعک های دیجیتال:

سمعک های دیجیتال در بزرگسالان نیز مانند سمعک های کودکان در سه رده کیفیتی و قیمتی موجود هستند با این تفاوت که در تمام پای های کیفیتی با توجه به هزینه ای که افراد برای خرید سمعک متقبل می شوند میتوان از آن ها تجویز کرد ولی بهتر است از سمعک های رده بالا ی دیجیتال برای خود انتخاب کنند.

سمعک های هوشمند :

سمعک های هوشمند نیز در سه رده پایین ، متوسط و بالا در بازار موجو هستند که بر حسب مقدار بودجه و نوع تست شنوایی یکی از این رده های قیمتی برای تجویز سمعک انتخاب می شود.

قیمت سمعک در بزرگسالان:

قیمت سمعک در بزرگسالان به عواملی مانند میزان و نوع افت شنوایی ،سن ، تکنولوژی بکار رفته در سمعک و نوع کاربری سمعک بستگی دارد و در همه ی رده قیمت بین 1میلیون و سیصد تا ده میلیون تومان موجود می باشد.

 

کم شنوایی در کودکان

کم شنوایی در کودکان

افت شنوایی یکی از رایجترین مشکلات دوران کودکی که هم به صورت ما درزادی یا اکتسابی به وجود می آید.

طبق آماری که سال 97 در ایران بدست آوردیم از هر هزار تولد 7 -8 کودک مبتلا به کم شنوایی مادر زادی هستند.

کم شنوایی اکتسابی در کودکان به دنبال بیماری ها مختلف و یا ضربه،تصادف ،ناگهانی و … به وجود می آید.

در ادامه بحث در مورد انواع بیماری های مرتبط با کم شنوایی در کودکان و راه کار های درمان کم شنوایی کودکان همراه ما باشید.

کم شنوایی مادر زادی:

عوامل که در تعداد کثیری  از کودکان که پس از انجام ازمایش های غربالگری شنوایی  در هنگام تولد توسط متخصص شنوایی افت شنوایی در مقادیر مختلف از ملایم تا شدید تشخیص داده می شوند به شرح زیر می باشد:

  • ازدواج های فامیلی:

یکی از مهمترین دلایل کم شنوایی در کودکان ازدواج های فانیلی می باشد که متاسفانه علی رغم  توصیه های ما و همکارانی که در این عرصه فعالیت میکنند نه تنها تعداد این ازدواج ها کم نشده است بلکه نسبت به چند سال اخیر بیشتر نیز شده است.

  • بیماری های مادر در دوران حاملگی:

یکی دیگر از دلایلی که تاثیر بسزایی دارد عفونت های مادر در دوران حالگی یا بیماری های عفونی که با خون مادر در ارتباط است.

  • مصرف داروهای غیر مجاز در دوران حاملگی:

همیشه به والیدن توصیه می شود تمام دارو ها را تحت نظر پزشک متخصص مصرف کنند.

  • گروه خونی والدین:

البته امروزه با پیشرفت تکنولوژی آزمایشات ژنتیکی و همچنین آزمایشات خونی قبل از ازدواج این اثر خیلی کم شده است

  • والدین معتاد:

یکی دیگر از دلایل استفاده والدین از مواد مخدر و الکل به صورت مداوم چه هنگام بارداری و یا قبل از بارداری می باشد

و…

کم شنوایی اکتسابی:

ممکن است کودک هنگام تولد هیچ مشکل شنوایی نداشته باشد اما به دلایلی مانند یک سرماخوردگی ویروسی و عفونی و ضربه به سر دچار مشکل شنوایی شود .

در بیشتر موارد چون کودکان نمیتوانند حس کم شنوایی خود را بیان کنند والدین از کم شنوایی کودک هیچ اطلاعی ندارند  که ما در کم شنوایی ها ناگهانی در کودکان این موارد را مشاهده میکنیم که با یک سرماحودرگی ساده و کوچک دچار مشکل شده اند و چون زمان طلایی را از دست داده اند این کم شنوایی تا آخر زندگی با آن ها همراه خواهد شد

توصیه ما این است که حتما حتی در شرایطی که یک سرماخوردگی ویروسی یا عفونی ساده نیز گرفته باشد تست شنوایی سنجی دقیق از کودک انجام شود.

راه های درمان کم شنوایی در کودکان:

کم شنوایی انواع مختلفی دارد:

  1. کم شنوایی انتقالی
  2. کم شنوایی حسی عصبی

کم شنوایی انتقالی :

در کم شنوایی انتقالی که در کودکان به وجود می آید می توان عفونت گوش میانی و پارگی های گرده گوش را بیان کرد که در صورت اینکه با درمان دارویی و جراحی در زمان طلایی جواب نگیرد این کم شنوایی ثابت می ماند.

راه درمان کم شنوایی انتقالی:

معمولا تجویز داروی مناسب و یا جراحی برای جلوگیری از پیشرفت بیماری کودک توصیه می شود اما زبان آموزی کودک ممکن است به خطر بیافتد در تمام افت های شنوایی (حتی اگر کودک افت شنوایی ملایم داشته باشد) که کودکان را تهدید می کند استفاده از سمعک توصیه می شود.

کم شنوایی حسی عصبی :

مانند کم شنوایی های مادر زادی و یا کم شنوایی های اکتسابی و کری ناگهانی چون عصبی گوش و یا حلزون شنوایی آسیب می بیبند درمان دارویی و جراحی گوش نتیجه خاصی نمیدهد

البته باید خدمت شما عرض کنم در صورت بروز کم شنوایی ناگهانی اگر زمان طلایی را از دست ندهید و در مدت یک هفته اول درمان کورتن تراپی چه به صورت تزریق و یا خوراکی انجام شود شنوایی کاملا برمیگردد که هر چه این مدت کوتاه باشد درصد موفقیت بیشتر است.

در مواردی که کودک دچار مشکل کم شنوایی حسی _عصبی باشد درمان دارویی و جراحی در بیشتر مواقع نتیجه ی خوبی را به همراه ندارد.که در همان ابتدا بعد از تشخیص مقدار و نوع کم شنوایی تجویز سمعک و مشاوره شنوایی به خانواده کودک داده می شود.