کم شنوایی

افت شنوایی به دلایل بسیار مختلف و با بیماری ها یا مصرف دارو و افزایش سن در ابتدا به صورت کاملا پنهانی ظاهر می شود.
مراقبت ها و راه های پیشگیری برای جلوگیری از کم شنوایی توصیه می شود که باید جدی گرفته شود.

انواع کم شنوایی

کم شنوایی ممکن است به دلیل مشکل در یک یا چند جز از اجزای گوش اتفاق بیوفتد.که بر حسب انواع به سه نوع کم شنوایی

3

مختلط (mix)

ممکن است در بعضی موارد کم شنوایی هم مشکل انتقالی وجود داشته باشد (اتو اسکلروزیس) هم مشکل حسی-عصبی (افزایش سن و پیر گوشی) با ظاهر شوند در نتیجه نوع کم شنوایی مختلط نامیده می شود.

2

حسی-عصبی

ممکن است مشکل کم شنوایی به دلیل اختلالات حلزون گوش و یا عصب شنوایی مربوط شود که نوع کم شنوایی از نوع کم شنوایی حسی-عصبی می باشد.

1

انتقالی

اگر مشکل شنوایی در گوش خارجی مانند لاله ، مجرای گوش (وجود جرم گوش) و یا گوش میانی مانند پرده ی گوش ، استخوانچه های گوش میانی و همینطور مشکلات عفونت گوش وجود داشته باشد نوع کم شنوایی انتقالی است.

میزان کم شنوایی

عمولا ما مقدار و اندازه هر وسیله ای را بر اساس یک میزان اندازه گیری میکنیم که مشکل کم شنوایی نیز از این قاعده مستثنا نیست.البته به اشتباه رایجی که وجود دارد در بین افراد میزان کم شنوایی را بر حسب درصد بیان میکنند که تقریبا این مورد اشتباه است.

چون میزان افت شنوایی ممکن است در فرکانس های مختلف متفاوت باشد و شما با یک درصد ساده نمیتوانید میزان کم شنوایی را به درستی بیان کنید.

پس مقدار افت شنوایی برحسب نوع افت شنوایی و مقدار آن در هر منطقه فرکانسی بررسی میکنیم

 • افت شنوایی خفیف

معمولا افت شنوایی در حدود 25 دسی بل تا 40 دسی بل در بزرگسالان و در کودکان 15 دسی بل تا 40 دسی بل می باشد.افراد با توجه به افت شنوایی خفیفی که دارند در شنیدن صدا های پچ پچ یا صدای آرام و صحبت های چند نفر به طور همزمان مشکل دارن

 • افت شنوایی متوسط

افت شنوایی در حدود 40 دسی بل تا 70 دسی بل میباشد و صحبت های روزمره را تحت تاثیر قرار میده

 • افت شنوایی شدید

افت شنوایی شدید در حدود 70 دسی بل تا 90 دسی بل می باشد و حتی در شنیدن صدا های با شدت بلند نیز مشکل شنوایی دارند

افت شنوایی عمیق

افت شنوایی از حدود 90 دسی بل تا 120 دسی بل می باشد و ارتباط برقرار کردن بسیار مشکل است.

بیماری های که باعث افت شنوایی می شود

 • وجود جرم یا حشره یا وسیله خارجی در مجرای گوش

امکان دارد در اثر انباشته شدن جرم گوش و یا ورود حشرات به داخل مجرای گوش باعث انسداد مجرا و افت شنوایی خفیفی در فرد ایجاد شود که بعد از انجام ارزیبابی های شنوایی سنجی به خارج کردن جسم خارجی اقدام میکنند همینطور برای اطمینان خاطر از اینکه پرده ی گوش آسیبی ندیده باشد تست تیپمانومتری توصیه می شود.

 • عدم تشکیل مجرای گوش خارجی

ممکن است به دلیل اختلالات به وجود آمده در دوران جنینی مجرای شنوایی خارجی تشکیل نشده باشد یا قطر مجرا هیلی کوچک باشد که در این صورت افت شنوایی خفیفی به دنبال این مشکل ایجاد میشود که در کودکان باید به دنبال توانبحشی با سمعک های اسخوانی در سنین بالاتر با جراحی مجرای شنوایی باز شود.

 • عدم تشکیل لاله گوش(بدشکلی های لاله گوش)

این مورد نیز یکی از اختلالات دوران جنینی می باشد که در بیشتر موارد کم شنوایی گزارش نشده است.

 • پارگی پرده گوش

یکی از بیشترین مواردی که به دنبال آن کم شنوایی گزارش می شود پارگی پرده ی گوش به دلیل ضربه یا عفونت های گوش و موج انفجار می باشد.که معمولا افت شنوایی بسته به اندازه و موقعیت پارگی پرده ی گوش میتوانند خفیف تا شدید باشد.

توجه داشته باشید در صورت پارگی پرده ی گوش از ورود آب در صورت استحمام به داخل گوش خود جلوگیری کنید.

 • عفونت های گوش میانی

معمولا به دنبال سرما خوردگی در کودکان و همچنین در بزرگسالان دیده می شود که باید سریع درمان شود معمولا افت شنوایی متوسط ایجاد کند.

 • اتواسکلوزیس

درگیری استخوانچه های گوش میانی که در تست های شنوایی سنجی مشخص می شود و در بیشتر موارد افت شنوایی متوسط دیده می شود.

 • کلوستاتوم

تومور بدخیم گوش میانی که به دلیل عفونت های گوش میانی ایجاد می شود و افت شنوایی شدید نیز در صورت درگیری حلزون شنوایی گذارش می شود.

 • گسیختگی استخوانچه های گوش میانی

اگر در هر صورت یا ضربه استخوانچه های گوش میانی تحت تاثیر قرار بگیرند ما بیشتر افت شنوایی را در نوع کم شنوایی انتقالی مشاهده میکنیم .

آسیب به سلول های مویی حلزون گوش (تاثیرات دارویی و قرار گرفتن در محیط های نویزی)

تاثیرات دارو های اتوتوکسیک و یا کار کردن در محیط های صنعتی افت شنوایی در فرکانس های بالا در ابتدا ایجاد میکند که بسته به زمان مواجهه شدت آن افزایش پیدا میکند

 • تحلیل سلول های مویی حلزون گوش(افزایش سن)

با افزایش سن و همینطور استرس و فشار های عصبی ما با پدیده ای به نام پیرگوشی مواجه می شویم که از فرکانس های بالا شروع می شود و به ترتیب تمام فرکانس های گوش را تحت تاثیر قرار می دهد.

 • بیماری منیر

یکی از بیماری های شایعی که ما در بین بیماران مشاهده کردم بیماری منیر است که گوش داخلی را تحت تاثیر قرار میدهد و با علایمی مانند وزوز گوش و سرگیجه و کم شنوایی نوسانی ظاهر می شود.و افت شنوایی شدید نیز در مراحل بعدی این بیماری گزارش شده است.

 • تومور اکوستیک

از تومور های بدخیم عصب شنوایی می توان به تومور اکوستیک اشاره کرد که عصی شنوایی و تعادل را درگیر میکند و معمولا در یک گوش دیده می شود افت شنوایی در فرکانس های بالا شدید و همینطور درک گفتار در در گوش درگیر به شدت کم می باشد.

سرگیجه های شدید و وزوز از علایم دیگر این تومور می باشد.

 • Sscd

در صورتی که به سر شما در اثر تصادف ضربه ای بخورد احتمال نشت مایع درون گوش داخلی وجود دارد که این اختلال به عنوان sscd در نظر گرفته می شود و افت شنوایی شدید در فرکانس های بالا همرا با سرگیجه های شدید از علایم این اختلال است.

 • کم شنوایی ناگهانی

ممکن است تا به حال شنیده باشید خود شما و یا یکی از اطرافیان شما بعد از بیدار شدن از خواب به صورت کاملا اتفاقی شنوایی یک گوش یا دو گوش را به دنبال یک بیماری یا سرماخوردگی ویروسی از دست داده باشد که در همان لحظه باید درمان شود چون اگر زمان طلایی را از دست بدهید امکان برگشت شنوایی شما وجود ندارد و بسته به مقدار درگیری افت شنوایی متوسط تا عمیق دیده شده است.

 • نوروپاتی:

یکی از بیماری های پنهان شنوایی که باید دقیق در تمام افراد مورد بررسی قرار بگیرد نوروپاتی شنوایی است که درگیری عصب شنوایی را به دنبال دارد کم شنوایی نوسانی نیز دیده شده اما امکان دارد شنوایی کاملا نرمال باشد و مشکل درک گفتار شدیدی وجود داشته باشد که باید درمان شود.

 • راه های درمان کم شنوایی:

برای تمام بیماری ها و مشکلات شنوایی که گفته شده خوشبختانه تا به امروز راه های درمان خوبی با توجه به پیشرفت علم وجود دارد.

در بیشتر موارد که با توجه به بیماری های گوشی ایجاد میشود در وهله اول برای از بین بردن بیماری مصرف دارو و جراحی توصیه می شود و در صورتی که افت شنوایی همچنان باقی مانده باشد برای جلوگیری از کاهش درک گفتار و بهتر شدن شنوایی سمعک استفاده می شود.

 

 

کم شنوایی

کم شنوایی

حتی در بیشتر مواقع جراجی و درمان دارویی توصیه نمیشود و استفاده از سمعک برای جبران افت شنوایی باید استفاده شود

امکان دارد با توجه به نظر متخصص جراحی یا دارو جز روند درمان نباشد چون احتمال افزایش خطر برای فرد را ممکن است افزایش دهد.

جلوگیری از کم شنوایی

شاید شما با خواندن این مقاله به دنبال راه های پیشگیری از کم شنوایی در طول زندگی خود هستید که با رعایت کردن فاکتور های زیر میتوانید عواملی را که باعث کم شنوایی می شود را کنترل کنید:

 • در هر دوره ی 6 ماه الی 1 ساله تست شنوایی سنجی انجام داده و روند شنوایی خود را بررسی کنید.
 • در معرض صدا های بلند قرار نگیرید
 • در صورتی در محیط های صنعتی کار میکنید از گوشی های محافظ استفاده کنید
 • از هندزفری و هدفون ها ی برای پخش موسیقی با صدای بلند استفاده نکنید
 • از گوش پاک کن برای خارج کردن گوش استفاده نکنیدد (باعث انباشته شدن جرم گوش و حتی آسیب به پرده گوش شما می شود)
 • میوه و سبزی در رژیم غذایی خود مصرف کنید
 • کاهش استعمال سیگار
 • کاهش مصرف الکل

در صورتی که این فاکتور ها را رعایت کنید تا حد بسیار زیادی از مشکلات کم شنوایی در امان خواهید بود. پس فراموش نکنید پیشگیری بهتر از درمان است قدر حس شنیدن را بدانید.
زندگی ارزش شنیدن دارد…