تربیت شنوایی

اهداف تربیت شنوایی

این برنامه کمک میکند تا فردی که به اسیب شنوایی مبتلا شده (فرد کم شنوا) بتواند به طور موثرتری از سیگنال های گفتاری استفاده نماید.به کمک این اموزش ها درک گفتار اصلاح میشود و فرد به طور موثرتر و با شرایط مساعد تری از علایم شنیداری و صوتی استفاده میکند.

تربیت شنیداری اهداف دیگری را نیز دارا است از جمله انها میتوان به موارد زیر اشاره کرد

  1. افزایش تولید گفتار
  2. زیاد کردن گنجینه واژگان
  3. زبان اموزی و کمک به بهتر شدن درک گفتار
  4. بالا بردن اعتماد به نفس فرد کم شنوا
  5. فهمیدن آسانتر اجزای زنجیری و زبر زنجیری گفتار
  6. افزایش مهارت های ارتباطی (بهتر شدن ارتباط فرد با اطرافیان)

بسیاری از افراد شنوا تصور میکنند که کودک دچار کم شنوایی اگر صدایی را بشنود آن را درک میکند چرا که بر این باورند که این افراد تنها با شدت کمتری صداها را دریافت میکنند و کیفیت صدای شنیده شده در انها با افراد شنوا تفاوتی ندارد این تصور برای کم شنوایی انتقالی صدق میکند اما در رابطه با دیگر اسیبهای شنوایی درست نمیباشد چون در اسیب های حسی-عصبی افراد نه تنها صدا را دریافت نمیکنند بلکه به صورتی متفاوت با شنوایان ان را میشنوند .به طور کلی تربیت شنوایی به اموزشهایی گفته میشود که به فرد دچار اسیب شنوایی کمک میکند تا بتواند حداکثر استفاده را از باقی مانده شنوایی خود داشته باشند.

 

از کاشت حلزون چه انتظاراتی باید داشته باشیم ؟

باید بدانیم که پروتز های کاشت حلزون شنوایی طبیعی ایجاد نمیکنند و بسیاری از بیماران ناشنوا بعد از دریافت پروتز میتوانند اصوات با شدت متوسط تا بلند مثل گفتار در سطح راحت شنیدن را بشنوند اکثر بیماران شناسایی بعضی از اصوات اشنا را یاد میگیرند که البته در بیمارانی که کاشت حلزون انجام شده است به کمک توانایی لب خوانی مهارت ارتباطی خود را بهبود میدهند.

تربیت شنوایی

تربیت شنوایی

نتایج کاشت حلزون در افراد مختلف متفاوت است و به عوامل مانند

  1. سن بروز کم شنوایی
  2. میزان شنوایی باقی مانده
  3. مدت کم شنوایی
  4. زمان کاشت حلزون بستگی دارد.

متخصصان کاشت حلزون توضیحات لازم را برای هر بیمار را اراعه می دهند و به همین منظور جلسات خانوادگی قبل ار انجام کاشت حلزون اهیمت زیادی دارد.

باعث امیدواری است که بگوییم اکثر این عمل ها موفقیت آمیز بوده و درصد ناراضایتی در این زمینه بسیار کم است.

 

عواملی که در روند تربیت شنوایی موثر هستند شامل

1. میزان باقی مانده شنوایی

با وجود اینکه تربیت شنوایی برای هر میزان از کم شنوایی موثر است اما هر چقدر که میزان باقی مانده شنوایی هر فرد بیشتر باشد تربیت شنوایی نتیجه بهتری خواهد داشت.

2. مدت زمان کم شنوایی

هرچقدر مدت کم شنوایی کمتر باشد و اقدامات تربیت شنوایی زدتر شروع شوند آموزش بهتر و نتیجه ی موفق تری خواهیم داشت.

3. سن وقوع کم شنوایی

کودکی به صورت کم شنوا متولد شده و تجربه ای از شنوایی ندارد پیشرفت کندتری خواهد داشت و کودکی که سال ها پس از تولد کم شنوا می شود چون تجربه ی شنوایی داشته موفق تر عمل میکند.

4. سابقه اقدامات توانبخشی انجام شده برای کودک

از بدو تولد تا دو سالگی سن بحران زبان آموزی می باشد و هر چه مشکل زودتر تشخیص داده شود و اقدامات توانبخشی زودتر شروع شوند پیشرفت کودک سریع تر خواهد بود.

5. سمعک

در صورت استفاده از سمعک مناسب می توانیم نتیجه فوق العاده ای از تربیت شنوایی دریافت کنیم.

5. همکاری والدین

والدین باید به صورت مستمر و هفتگی تمرینات را در منزل دنبال کنند و پیشرفت کار اهمیت ویژه ای بدهند.

موارد 5 و 6 در پیشرفت کار تربیت شنوایی تاثیر بسزایی دارد

 

لزوم تربیت شنوایی در اموزش افراد کم شنوا:

انسان ها موجودات اجتماعی هستند و احتیاج به برقراری ارتباط با دیگر انسان ها و محیط زندگی خود را دارند و موثرترین وسیله ارتبای انسان ها با یکدیگر گفتار می باشد و افرادی که مشکل شنوایی دارند لازم است از یکسری آموزش هایی برخوردار شوند تا بتوانند به کمک آن با محیط ارتباط برقرار نمایند ،البته باید به این موضوع دقت شود که تربیت شنوایی باقی مانده شنوایی کودک را زیاد نمی کند بلکه موجب می شود که کودک بتواند از باقی مانده شنوایی خود نهایت استفاده را بنماید.

اهمیت توجه به وضعیت شنوایی

از بین حواس پنج گانه ما حس شنوایی از بالاترین اهمیت برخوردار است در صورت عدم وجود این حس ارتباط ما به طور کامل با محیط پیرامون قطع می شود چرا که صدا ها به زندگی ما معنی می دهند.
حس شنوایی هم وسیله ی برقراری ارتباط است و هم منجر به امنیت ما می شود چرا که به کمک آن می توان صدای بوق ،صدای آژیر خطر و ... را شنید .
• از آنجایی که کم شنوایی به صورت تدریجی افزایش می یابد فرد کم شنوا ممکن است آخرین نفری باشد که از کم شنوایی خود مطلع می شود
• در سراسر دنیا بیش از 500 میلیون نفر به کم شنوایی مبتلا هستند که نیمی از آن ها در سنین میانسالی قرار دارند

سمعک

مراقبت های پس از جراحی و پیگیری و آموزش

حدودا دو ماه بعد از عمل کاشت حلزون فیتینگ بخش های خارجی انجام می شود. در این مرحلخ تنظیم پردازشگر متناسب با نیاز های فرد شروع می شود و معمولا چند جلسه وقت میبرد بعد از آن که تنظیم مناسبی برای سمعک انجام شد توانبخشی به طور ویژه و گسترده ای شروع می شود
به فرد آموزش داده می شود که چگونه به صدا از طریق پروتز گوش دهد.