وزوز یا صوت گوش احساس شنیدن صدا در مغز است بدون اینکه محرک خارجی یا صدای در اطراف باشد و ممکن شما این صدا را از یک گوش یا هر دو گوش بشنوید. وزوز گوش میتواند هم به صورت دایم یا موقت بسته به علت آن به وجود بیاید. در ادامه ب بررسی علت وزوز خواهیم پرداخت.

صدای وزوز گوش معمولا بسته به علت آن میتواند مانند صدای زنگ ، صدای باد یا صدای یخچال همینطور ضربان قلب باشد.

معمولا اگر شدت وزوز گوش یا صوت گوش کمتر باشد زندگی فرد تحت تاثیر قرار نمیگیرد اما اگر شدت وزوز بیشتر باشد باغث اختلال در فعالیت و خواب و تاثیرات روانی داشته باشد.

وزوز

وزوز

تقریبا میتوان گفت خیلی از افراد در زندگی خود یک یا چندبار صدای وزوز را در گوش خود تجربه میکنند.اما طبق مطالعات انجام شده 20 الی 25 درصد از افراد به صورت دایمی صدای وزوز را در گوش خود احساس میکنند.

همه ی افراد میتوانند وزوز گوش را تجربه کنند که عواملی مانند افزایش سن ،در معرض صدای بلند بودن،سیگار کشیدن و مشکلات قلبی و عروقی شدت وزوز گوش را زیاد کند

ما در این مقاله سعی کرده ایم علت ها و راه های درمان وزوز گوش را برای شما توضیح دهیم.

علت وزوز گوش

معمولا وزوز گوش یک بیماری نیست بلکه نشانه ای از بیماری های منیر ، کم شنوایی ، پیر گوشی ،تومور مغزی ؛ عفونت و بیماری های گوش میانی ، عوارض دارویی ،وجود جرم گوش ، بیماری عای عروقی و همینطور کاهش شنوایی به دلیل کار در محیط های شلوغ می باشد.

ممکن است وزوز گوش یک دلیل اصلی نداشته باشد و به دلایل مختلفی ایجاد شود که ارزیابی وزوز گوش در این مرحله توصیه می شود.

 • معمولا دو نوع وزوز گوش وجود دارد

 

وزوز گوش عینی

یک نوع وزوز دیگری وجود دارد که علاوه بر خود فرد ممکن است در صورت معاینه توسط متخصص شنوایی یا اطرافیان نیز شنیده شود که معمولا به وجود مشکلات عروقی یا استخوان های گوش میانی و مشکلات عضلانی گوش و فک و صورت مربوط می شود.

وزوز گوش ذهنی

 یک نوع وزوز گوش است که خود فرد آن را می شنود و امکان دارد مربوط به بیماری های گوش داخلی و عصب گوش و راه های عصبی در مغز مربوط شود

علت های رایج وزوز گوش

معمولا در معاینات و ارزیابی های وزوز یکی از دلایل زیر در بیشتر مراجعان دیده می شود.

افت شنوایی مربوط به سن :

معمولا با افزایش سن در بیشتر افراد افت شنوایی ایجاد می شود که در دهه 5 زندگی نمود بیشتری را دارد.و با توجه به مطالعات انجام شده وزوز گوش با مشکل شنوایی و از دست دادن شنوایی ارتباط مستقیم دارد.

افت شنوایی به دلیل مواجهه با صدای بلند

قرار گرفتن در معرض صدا های بلند مانند تولیدی ها یا کارخانه ها و یا استفاده از سلاح های گرم و ضربه های صوتی نیز به دلیل ایجاد مشکل شنوایی به صدای وزوز نیز که به صورت زنگ در گوششان می شنوند شکایت دارند.

بیماری منیر:

یکی از بیماری های رایج با منشا کاملا گوشی میباشد که در خانم ها بیشتر از آقایان دیده می شود.و حتما باید علایم و نشانه های آن جدی گرفته شده و مورد ارزیابی قرار بگیرد.

بیماری منیر علاوه بر وزوز گوش علایمی مانند سرگیجه های بسیار شدید همراه با کم شنوایی و همینطور احساس پر در یک یا دو گوش ظاهر می شود و ممکن است تمام علایم در اوایل بیماری با هم ظاهر نشوند.

بیماری اتواسکلروزیس :

یکی از بیماری های گوش میانی است که استخوانچه های گوش میانی را تحت تاثیر قرار میدهد و همینطور وزوز نیز همراه با کم شنوایی میتواند ظاهر شود.

اختلال TMJ :

این اختلال زیاد شایع نمیباشد ولی در صورتی که در مفصل تمپورا مندیبولار شما مشکلی به وجود بیاید امکان دارد علاوه بر درد ها شدید در پشت لاله ی گوش ،وزوز نیز در گوش های خود احساس بکنید

تومور اکوستیک :

یکی از خطرناک ترین بیماری های گوش که به عنوان تومور بدخیم عصب شنوایی و تعادل را درگیر میکند بیماری تومور اکوستیک میباشد.

وزوز در این بیماری یکی از علایمی است که همراه با کم شنوایی و در بعضی مواقع با سرگیجه های شدید دیده می شود.

در موراد نادری نیز بیماری های عروقی نیز باعث وزوز های ضربان دار می شود که تعدادی از این بیماری ها را در این قسمت به ان ها اشاره میکنیم:

 • آتروسکلروز:

بیماری که با افزایش سن و افزایش کلسترول در بدن ایجاد می شود

 • تومور های سر و گردن:

تومور های که بر روی اعصاب و رگ های گردنی تاثیر میگزارد نیز ممکن است علایمی مانند وزوز ضربان دار در گوش شنیده شود.

 • اختلالات شریان کاروتید

 • فشار خون بالا

 

مصرف دارو هایی که باعث وزوز گوش می شود

بسیاری از دارو های پزشکی وجود دارند علاوه بر آسیب های غیر قابل برگشت به حلزون شنوایی و همینطور دستگاه دهلیزی (تعادلی) باعث وزوز گوش می شوند که ما تعدادی از این دارو ها را در این قسمت به آن ها اشاره میکنیم:

 • آنتی بیوتیک ها :

polymyxin B ، erythromycin ، vancomycin و neomycin

 • دارو های سرطان :

Methotrexate وcisplatin

 • دارو های کلیوی

 • دارو های ضد افسردگی

 • آسپیرین :

معمولا با دوز 12 در روز (که همراه کم شنوایی نیز ظاهر میشود)

همچنین کافیین و نیکوتین و نمک نیز میتوانند باغث وزوز گوش شوند.

عوارض وزوز گوش:

همانطور که گفته شد وزوز گوش به تنهایی یک بیماری محسوب نمی شود و ممکن است همراه یک بیماری ظاهر شود ولی عوارضی مانند:

خستگی عدم تمرکز،مشکلات خواب،مشکلات حافظه ،افسردگی ،استرس را به همراه داشته باشد که باید در مرحله اول بعد از ارزیابی کامل مورد درمان قرار بگیرد.

ارزیابی وزوز گوش :

یکی از آزمون های که برای تعیین نوع و میزان شدت وزوز برای پیدا کردن راه درمان وزوز گوش استفاده می شود تست tinnitus evaluation می باشد. و برای پیدا کردن علت و درمان وزوز گوش یکی از بهترین تست های حال حاضر در دنیا معرفی شده است.

همینطور در برخی از موارد تست های MRI و CT SCAN نیز برای تشخیص و مکم به درمان وزوز توسط متخصص شنوایی توصیه میشود.

درمان وزوز گوش:

با توجه به علت های وزوز که در بالا توضیح داده شده است راه های درمانی بسیار زیادی برای وزوز گوش وجود دارد که بسته به نوع و علت وزوز به کار می رود که ما در این قسمت به صورت خلاصه آن ها را توضیح خواهیم داد.

در قدم اول برای درمان وزوز تشخیص علت وزوز بسیار مهم می باشد که اگر در اثر بیماری به وجود آمده باشد در وهله اول سعی بر درمان بیماری سپس به دنبال آن درمان وزوز اقدام می شود.

پوشاننده وزوز

در برخی از انواع وزوز که بعد از ارزیابی و تشخیص نوع آن که مشخص شد پوشش وزوز توسط نویز یا صدا های اضافه قابل درمان است از دستگاه های پوشاننده وزوز استفاده می شود که در بیشتر افرادی که وزوز داشته اند بعد از استفاده طولانی مدت نتایجی مثبتی ثبت شده است.

سمعک

معمولا افرادی که وزوز گوش را همراه با کم شنوایی تجربه میکنند بهترین راهکار استفاده از سمعک می باشد که بعد از استفاده دوره ی 3 ماهه الی 6 ماهه 70 درصد صدای وزوز و در بیشتر موارد در همان لحظه ی استفاده از سمعک شدت وزوز به صورت معجزه آسایی کاهش پیدا کرده است که تا به امروز نتایج این مطالعه در بسیاری از افراد ثبت شده و یکی از کارآمد ترین روش های برای درمان وزوز گوش و کم شنوایی می باشد.

درمان دارویی

درمان وزوز توسط دارو در اغلب افراد باعث کاهش عوارض وزوز می شود و درمان قطعی دارویی برای وزوز گوش با علت های مختلف مگر بیماری های خاص وجود ندارد و معمولا از آرام بخش ها و ضد استرس ها برای کاهش عوارض تجویز می شود. اما هر دارویی عوارض خاص خود را نیز دارد مانند استفاده از آلپرازولام که به کاهش عوارض وزوز کمک میکند اما در عین حال ممکن است باعث خواب الودگی و حالت تهوع نیز بشود.

درمان خانگی وزوز گوش:

اگر درهر صورت بعد از ارزیابی وزوز گوش و راه های درمانی پیشنهادی تاثیر گذار نبود با تعییر شیوه زندگی و تغذیه خودو همینطور عادت کردن می توانید شدت وزوز را کنترل کنید.ما چندتا از این راه کار ها را برای شما آورده ایم.

سیگار نکشید ،مصرف الکل را کمتر کنید ، استرس نداشته باشید، مواد غذایی دارای سموم شیمیایی مصرف نکنید ، سبزی و میوه را در رژیم غذایی خود زیاد مصرف کنید،ویتامینB ، در مکان ها با صدا های بسیار بلند تا حد امکان حضور نداشته باشید.

راه های درمانی دیگر نیز پیشنهاد شده است و نتایج قابل قبولی به دست آورده است ولی در افراد بسیار کمی این تایج مورد تایید بوده اند میتوان:

 • تحریک مغناطیسی بین جمجه ای:

که فعلا این تحریک در آمریکا انجام میشود و نتایح قابل قبولی نیز داشته است

نوروفیدبک :

ارسال امواج الکتریکی به سمت پرده گوش و حلزون و یکی از راه های جدید درمان وزوز معرفی شده است

پرتو درمانی گاما :

ارسال اشعه گاما به سمت حلزون شنوایی میباشد که یکی راهکار های با هزینه بسیار زیاد می باشد.

آموزش عادت پذیری به وزوز گوش:

یک نوع راه روانشناسی برای کمتر شنیدن صدای وزوز میباشد.

مصرف دارو :

دارو هایی مانند کلونازپام و پراپرانول که با تجویز متخصص به دلیل کاهش اسیب های روانی فرد میباشد

همینطور اگر علت وزوز استفاده از دارو باشد تعویض نسخه و نجویز دارو های جایگزین نیز توصیه می شود.

چه زمانی برای وزوز گوش خود باید به متخصص مراجعه کنید؟

ممکن است شما در طول زندگی روزمره خود چندین بار در شرایط سکوت و بدون سر و صدا یک صوت یا زنگ در گوش خود احساس کنید اگر این صوت یا زنگ به صورت دایمی شنیده شد حتی با وجود شدت کمتر باید به متخصص شنوایی مراجعه کنید تا ارزیابی های لازم از شما انجام شود.

ممکن است وزوز گوش همراه با کم شنوایی یا سرگیجه همراه باشد که در این صورت در اولین زمان اورژانسی خود باید به متخصص شنوایی مراجعه کنید چون امکان دارد دلیل وزوز گوش شما یک بیماری پنهان و خطرناک در گوش شما باشد.

امیدواریم کلینیک سنجش شنوایی پل رومی اطلاعات خوب و مفیدی را در اختیار شما قرار داده باشد . شما متوانید برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره درمان وزوز گوش و ارزیبابی وزوز گوش با شماره تماس های مرکز تماس بگیرید و متخصصین شنوایی حاضر در مرکز مشاوره لازم در این باره ارائه خواهند کرد.