کووید 19 می تواند سبب کم شنوایی ناگهانی و دایمی شود. محققان به این نتیجه رسیدند که افزوده شدن چنین اختلالاتی نیازمند تشخیص سریع و به موقع برای درمان می باشد.

 

تاثیر کرونا بر شنوایی

 

مشخص شده است که ویروس کرونا به طرق مختلفی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد، از بین رفتن حس چشایی و بویایی گرفته تا آسیب به سایر اعضای بدن را سبب می شود.

 

اکنون پزشکان شواهد جدیدی مبنی بر تأثیر Covid بر شنوایی گزارش کرده اند.

 

در گزارشات موردی منتشر شده در مجله BMJ Case Reports ، متحصصان دانشگاه کالج لندن، مردی 45 ساله مبتلا به آسم که به علت ابتلا به ویروس کرونا در بخش مراقبت های ویژه نگه داری می شد، و در زیر دستگاه تنفسی ونتیلاتور همراه با تزریق داروی رمدسیور و داروهای استروییدی قرار داشت، از بروز کم شنوایی دایمی و ناگهانی از وی گزارش کردند.

 

وزوز گوش و کاهش شنوایی بر اثر کرونا

 

این بیمار یک هفته پس از ترک بخش مراقبت های ویژه ، صدای زنگ – وزوز گوش – و سپس کاهش شنوایی در گوش چپ خود پیدا کرد.

 

این تیم پزشکی اعلام کرده است که انتظار نمی رود هیچ یک از داروهای دریافت شده به شنوایی آسیب برساند ، در حالی که وی هیچ مشکلی در مجاری گوش یا پرده ی گوشش نداشت.

 

تحقیقات بعدی هیچ نشانه ای از وجود مشکلات خود ایمنی را نشان نداد ، در حالی که وی به آنفلوانزا یا اچ آی نیز مبتلا نبود – شرایطی که قبلاً با کاهش شنوایی مرتبط بودند. علاوه بر این ، این مرد قبلاً هرگز مشکل شنوایی نداشته است.

 

آزمایش های بعدی نشان داد که این مرد در گوش چپ خود دارای کم شنوایی حسی عصبی می باشد – وضعیتی که گوش داخلی یا عصب شنوایی ملتهب یا آسیب دیده است. این کم شنوایی با موفقیت نسبی با استروئیدها درمان شد.

 

این مورد اولین موردی است که در انگلیس گزارش شده است ، اگرچه تعداد کمی گزارش مشابه از سایر کشورها  موجود می باشد.

 

Covid چگونه ممکن است باعث کاهش شنوایی شود

 

دکتر Stefania Koumpa ، یکی از نویسندگان این مطالعه ، گفت که هنوز مشخص نیست که Covid چگونه ممکن است باعث کاهش شنوایی شود ، اما توضیحات احتمالی وجود دارد.

 

وی گفت: “این احتمال وجود دارد که ویروس Sars-Cov-2 وارد سلولهای گوش داخلی شود و منجر به مرگ سلولی شود و یا باعث شود بدن مواد شیمیایی التهابی به نام سیتوکین ها را آزاد کند که می توانند برای گوش داخلی سمی باشند.” “استروئیدها احتمالاً با کاهش تولید سیتوکین ها به پایین آوردن التهاب کمک می کنند.”

 

این تیم می گوید از بیماران Covid که تحت مراقبت های ویژه هستند باید در مورد کاهش شنوایی سوال شود و آنها را برای درمان اضطراری ارجاع دهیم.

 

کوامپا گفت: “حتی کاهش شنوایی یک طرفه ، اگر به موقع درمان نشود ، عواقب زیادی بر کیفیت زندگی فرد دارد.”

 

بیشتر بخوانید: کاهش شنوایی یک طرفه

 

کوین مونرو ، استاد شنوایی شناسی در دانشگاه منچستر ، که درگیر این کار نبود ، گفت که این مساله تایید شده است که ویروس های دیگر ، از جمله سرخک و اوریون ، می توانند بر شنوایی تأثیر بگذارند ، در حالی که تعداد زیادی از بازماندگان Covid با او تماس گرفته اند و گزارشاتی در مورد تغییر در شنوایی یا وزوز گوش کرده اند.

 

کار قبلی تیم او نشان داد که 16 نفر از 121 بیمار بستری شده در بیمارستان با Covid ، که از آنها یک نظرسنجی به عمل آمده بود ، نشان داد که حدود دو ماه پس از ترخیص از بیمارستان، این افراد درجاتی از مشکلات شنوایی را گزارش کردند.

 

مونرو گفت که تیم او اکنون در حال بررسی شیوع و علل بروز چنین مشکلاتی است. و خاطرنشان کرد که مشخص نیست که آیا این مشکلات در اثر خود ویروس ها ، پاسخ سیستم ایمنی بدن ، استرس یا حتی درمان های ناشی از Covid می باشد یا نه. وی گفت: “من فکر می کنم توضیحات زیادی در مورد اینکه چرا مردم مشکلات را گزارش می کردند وجود دارد.”

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاثیر کرونا بر شنوایی میتوانید با سمعک پل رومی تماس گرفته و اطلاعات لازم را از متخصصین ما دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *