انتخاب و خرید سمعک مستلزم سنجیدن نیازها ، بودجه و ویژگی مورد نیاز فرد کم شنوا می باشد. ممکن است در ظاهر انتخاب سمعک مناسب سخت و طاقت فرسا باشد، لیکن شما می توانید با کمک گرفتن از متخصص شنوایی مناسب ترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. با راهنمای انتخاب مدل سمعک  با سمعک پل رومی همراه باشید.

 

راهنمای انتخاب مدل سمعک

 

هنگام خرید سمعک ، مهم است که گزینه های خود را با دقت بسنجید و امکانات و ویژگی های مد نظرتان را در نظر بگیرید. متخصصان شنوایی می توانند بینش ارزشمندی در مورد چگونگی تصمیم گیری به شما بدهند و مشورت با آگاهی کافی می تواند فرایند تصمیم گیری را برای همه افراد کم شنوا آسان کند.

 

اگر مطمئن نیستید از کجا می توانید در مورد سمعک اطلاعات کافی کسب کنید، این مطلب می تواند اصول اولیه را به شما ارائه دهد ، بنابراین می توانید اطلاعات مربوط به انواع مختلف سمعک را در این قسمت در یابید.

 

انواع مختلف مدل های سمعک

 

بسته به آنچه از سمعک می خواهید و با چه مواردی سازگار هستید ، ممکن است بتوانید از بین انواع مختلف سمعک یکی را انتخاب کنید. شکل و اندازه این مدل ها متفاوت است، و تفاوت های اصلی در مکان قرارگیری آنها می باشد. برخی از این سمعک ها داخل مجرای گوش قرار می گیرند و برخی دیگر در پشت لاله ی گوش قرار می گیرند.

 

انواع مختلف کم شنوایی مدل های مختلف سمعک را می طلبد، بنابراین ممکن است که همه انواع مدل های سمعک برای کم شنوایی شما کارایی نداشته باشد. با این حال ، اگر مجبور شوید بین دو یا چند گزینه انتخاب کنید ، دانستن اطلاعات کافی درباره هر یک می تواند به شما کمک کند تا تصمیم صحیحی بگیرید.

 

سمعک پشت گوشی یا BTE:

 

بزرگترین و رایج ترین سمعک مورد استفاده کاربران می باشد. برخی از سمعک های پشت گوشی اندازه کوچکتری دارند با این وجود همه انواع سمعک پشت گوشی در پشت لاله گوش قرار می گیرند و از طریق تیوب نازکی صدا را به گوش منتقل می کنند.

 

مزایا : تنظیم آسان، مجهز به امکانات بیشتر و قابلیت پوشش افت های شنوایی شدید و عمیق.

 

معایب: اندازه بزرگتر نسبت به سایر مدل های سمعک

 

سمعک داخل گوشی یا ITE:

 

این مدل از سمعک داخل مجرای گوش قرار می گیرد و اندازه آن کوچکتر از سمعک های پشت گوشی می باشد. مزایا: به راحتی در گوش قرار می گیرد و قابلیت تجهیز امکانات متعددی را دارا می باشد.

 

معایب: قابلیت رویت سمعک و قدرتی کمتر از قدرت سمعک های پشت گوشی.

 

سمعک های درون مجرا یا ITC:

 

همانند سمعک های داخل گوشی می باشند اما اندازه ای کوچکتر دارند.

 

مزایا: دید کمتری دارد و تقریبا نامریی می باشد.

 

معایب: طول عمر کمتر باتری و سختی در آوردن و قرار دادن در گوش.

 

سمعک های نامرئی یا CIC:

 

کوچکترین نوع سمعک می باشد و به طور کامل درون مجرای گوش قرار می گیرد.

 

مزایا : نامرئی می باشد و فرد کم شنوا احساس وجود شی در گوشش معمولا نمی کند. معایب: تنظیم سخت، امکانات کمتر و طول عمر کم باتری مصرفی و عدم پوشش افت شنوایی عمیق.

 

سمعک های رسیور در مجرا یا RIC:

 

همچنین به عنوان فناوری گیرنده در کانال نیز شناخته می شود ، این مدل ها کوچکتر از مدل های BTE هستند و طیف گسترده ای از ویژگی های پیشرفته را ارائه می دهند. در این سمعک ها رسیور سمعک جدا از سمعک می باشد و درون مجرای گوش قرار می گیرد. رسیور از طریق سیم نازکی که شبیه موی سر می باشد به سمعک که پشت گوش قرار دارد متصل می شود. این ویژگی باعث شده است این نوع از سمعک هم از نظر ظاهری و هم از نظر کیفیت و مصرف باتری عملکرد بهتری نسبت به سمعک های BTE داشته باشد.

 

سمعک Cros و Bicros :

 

این نوع سمعک در افرادی که در یک گوششان ناشنوا می باشند تجویز می شود و به درک بهتر گفتار و جهت یابی مناسب صدا کمک می کند. 

 

مطالب پیشنهادی:

 

قیمت سمعک

راهنمای خرید سمعک

سمعک قسطی

خرید سمعک

تجویز سمعک در منزل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *